Kohti Malawi-järveä

Pääkaupunki Lilongwessa vietettyjen päivien jälkeen oli aika lähteä ajamaan kohti Malawi-järveä. Ensimmäisenä kohteena oli Nkhotakota. Ajomatkaa oli päivälle kaavailtu vain 200 kilometriä. Lyhyt ajopäivä siis. Niinhän sitä saattaisi luulla.

Tielle pääsimme suhteellisen myöhään, sillä matkaan saapui yksi matkustaja lisää. Nappasimme hänet lentokentältä matkaan ja lähdimme iltapäiväsateen ropistessa Ajokin kattoon taittamaan päivän etappia.

Lilongwen aamuruuhka.
Lilongwen aamuruuhka.
Ajokkiin menovettä vaatimattomasti 120 000 rahalla. Eli noin 210 eurolla.
Ajokkiin menovettä vaatimattomasti 120 000 rahalla. Eli noin 210 eurolla.
Köyhyys näkyi Lilongwen kaduilla. Kaupungin jätehuollossa saattaisi myös olla hieman toivomisen varaa.
Köyhyys näkyi Lilongwen kaduilla. Kaupungin jätehuollossa saattaisi myös olla hieman toivomisen varaa.
Kokenut pikavuorolainen Jallu napattiin matkaan Lilongwen lentokentältä.
Kokenut pikavuorolainen Jallu napattiin matkaan Lilongwen lentokentältä.

Tie oli verrattain hyvää, mutta silti aikaa matkan ajamiseen kului lähes 6 tuntia. Matkantekoa hidasti luonnonpuisto, jonka läpi oli ajettava. Matkaa ei ollut kuin noin 30 kilometriä, mutta tien kunnosta johtuen aikaa kului lähes pari tuntia.

Perille pikkukylään saavuttiin pimeän jo laskeuduttua. Porukka oli varautunut lyhyeen ajopäivään ja lähteneet matkaan pienillä eväillä. Nälkä oli kaikilla melkoinen. Majapaikan etsintään meni sen verran pitkä aika, että pikkukylän kaikki ravintolat olivat jo sulkeutuneet. Teimme muutaman pikavuorolaisen kanssa epätoivoisen tiedusteluretken lähialueen ravintoloihin. Ainut mitä löysimme oli kaksi kaveria myymässä jotain paikallista pikaruokaa. Jätkillä oli pienet paellapannut, joissa he uppopaistoivat elinkaarensa päähän kauan aikaa sitten tulleessa rasvassa jotain eläimen osia. Ostamamme kökköset olivat todennäköisesti sisäelimiä, mutta varmaksi ei voi sanoa. Ihme kyllä tämäkään ruokaelämys ei aiheuttanut vatsavaivoja.

Sateenkaari luonnonpuistossa. Aarre jäi tälläkertaa etsimättä.
Sateenkaari luonnonpuistossa. Aarre jäi tälläkertaa etsimättä.
Pikku koululaisia jossain matkan varrella.
Pikku koululaisia jossain matkan varrella.
Matkalle osui myös muutama kyseenalaisessa kunnossa oleva silta.
Matkalle osui myös muutama kyseenalaisessa kunnossa oleva silta.

Seuraavana aamuna matka jatkui kohti Nkhata Bayta. Täysin ilman kommelluksia ei lähtö sujunut, sillä yksi matkalaisista oli väliaikaisesti kadoksissa ja toisella oli tiedossa väärä lähtöaika. Tilannetta ei auttanut, että henkilö, jolla oli väärä lähtöaika tiedossa, oli yön aikana vaihtanut huonetta. Olimme koputtelemassa väärän oven takana. Sovimme, että yksi matkustajista jää Nkhotakotaan etsimään eksyneet lampaat ja me muut jatkamme matkaa. Ei mennyt kauan kun perään tuli viesti, että kaikki ovat kunnossa ja porukka minivanissa matkalla Nkhata Bayhin. Jätkät saapuivat illansuussa ennalta varattuun majapaikkaan monta kokemusta rikkaampana. Juttuja kuunnellessa melkein toivoin, etten olisi lähtenyt muun porukan kanssa jatkamaan matkaa.

Tänään soi: AC/DC – Highway to hell

__

Driving days from Lilongwe to Lake Malawi took us two days. We drove trough national park. The road was so bad, that it took us almost 2 hours to drive 30km. It was dark when we reached Nhkotakota. We found a cheap lodge to spent the night, but unfortunately all the restaurants were closed for that night. We found some local guys deep frying something that looked like meat. We bought couple even we didn´t know what we were eating. Luckily we didn´t get any stomach problems.

Next morning we continued to Nkhata Bay. Everything didn´t go like in the movies. One of the passengers was on a last nights trip, one had a wrong leaving time and he had also changed room in the middle of the night. We decided that one of the passengers is gonna stay and find the guys and they will come later. Guys came later in the same evening. What an adventure they have had! I almost wished that I had stayed behind instead of continuing with the group. We’ll maybe next time.

Vastaa

Pikavuoro Maailman Ympäri

Pikavuoro maailman ympäri

Matka- ja tilausajopalvelut Finaround Oy