Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin.
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
Sama kun edellinen?!?!
Hienoa! Wau!!! Nyt aukeni Kiinan portit! Kuinka onnistuitte rajan ylityksessä, on mysteeri.
Aikaisempien ylittäjien kertomuksia lukien, asia tuntui toivottomalta. Mutta tämä jälleen
kertoo siitä että kotiläksyt on huolella tehty. Se kai on avain mysteerin aukaisuun. Tulen edelleen suurella mielenkiinnolla seuraamaan matkanne jatkumista. Hienoja kuvia, videoita, selvityksiä
paikallisista jutuista ja matkatunnelman luontia. Mitä muuta enää voisi vaatia? Ainoastaan sen, että olisi itse siellä mukana näkemässä ja kokemassa. Teidän viesteistänne puuttuu vain hajut
ja maut. Valitettavasti nykytekniikallakaan ei vielä siihen pystytä. Kuitenkin jo kaikki edellinenkin ihmetyttää ”peräkylän äijää” kummasti. Mitä lienee vielä tulossa? Ainakin kaukomaille kaipuuta Teidän retkenne lisää huomattavasti. Kiitoksia kuskeille ja repotterille ym. asiaan vihkiytyneille. Erityisesti kuskit ovat joutuneet matkan kuluessa lujille. Toivotaan ja uskotaan että he kestävät loppuun asti reippaina ratissa. Kulkupelin kunto on myös tärkeä seikka. Tsiikatkaa sitäkin tar-
kasti, jotta Ajokki selviää perille. Toivottelen kaikille terveyttä, seikkailuhenkeä ja rutkasti onnea!!
Mikä lienee tilanne?
Kartan tilanne ei muutu, viestejä ei kuulu.
Kiinassa alkaa olla yö.
http://www.timeanddate.com/worldclock/
Bussi on liikenteessä, päivitämme kartan yön aikana.
Pahoittelemme tilannnetta.
Jari
Mastercom Oy 22.1.2011 at 21.30 #
SALO – VAALIMAA (venäjän raja) 291 KM
VAALIMAA – PIETARI 201 KM
PIETARI – MOSKOVA 702 KM
MOSKOVA – SAMARA 1066 KM
SAMARA – UFA 471 KM
UFA – TROITSK (kazastanin raja) 549 KM
TROITSK – KOSTANAY 219 KM
KOSTANAY – ASTANA 704 KM
————————————————————–
Yhteensä 4203 km
Jari Leinonen, voisitko ilmoittaa myös seuraavat:
Astana-Karaganda
Karaganda-Balhasjärvi
Balhas-Alma-Ata/Saryolek
Saryolek-Charkent/raja
Charkent-Kuldzi jne
Kuinka paljon yhteensä oli.:
-Venäjällä
-Kazahstanissa
KIITOS!
Mitä kautta löysitte tämän Paulin (?), joka on mukananne?
Ei voi muuta ku sanoo samaa ” helvetin hyvä tuuri , toivottavatis jatkuuki ”
Hohoo
Sanokaa Lasselle että sillä on seksikäs lätsä ja very koolit lasit:) Hyvä että matka on ruvennut menemään suunnitelman mukaisesti.
Lasselle Terveiset ja muullekkin porukkalle
T: Vesa L
http://www.metacafe.com/watch/3031541/beautiful_urumqi/
Kivoja videoita, mutta onko ne kuvattu jonkun pullonpohjan läpi vai miten ihmeessä ne on noin suttuisia?
http://www.travelchinaguide.com/cityguides/urumqi.htm
Nyt ovat ilmeisesti Urumqin kaupungissa! Urumqi on kai merestä kauimmaisin sisämaan suurkaupunki koko maailmassa. 🙂